Economie Sibiu Sibiu (SB)

Compa Sibiu încheie primul semestru marginal: profit la nivel individual, pierdere consolidată aproape de zero

Producătorul sibian de componente auto Compa a raportat pentru primul semestru venituri consolidate mai mari cu 3,93% și o pierdere consolidată de 42.000 lei, în timp ce la nivel individual compania afișează un profit net de aproximativ 148.000 lei. EBITDA a scăzut cu 8,08% la 24,02 milioane lei.

Compa Sibiu încheie primul semestru marginal: profit la nivel individual, pierdere consolidată aproape de zero
©Ilustrație Hannelore Schuster / we-news.com

Compa Sibiu, producător local de componente pentru industria auto, a încheiat primul semestru din 2026 cu rezultate financiare care arată o stabilizare fragilă a profitabilității la nivelul grupului, în timp ce entitatea individuală rămâne pe profit. Datele consolidate arată o creştere a veniturilor şi un avans modest al cheltuielilor, rezultând o pierdere aproape de zero.

Venituri în creştere, cheltuieli în urcare

Conform raportului semestrial transmis de companie, veniturile totale consolidate au fost de 293,45 milioane lei, în creştere cu 3,93% faţă de perioada similară a anului precedent (282,35 milioane lei). Cheltuielile totale consolidate au crescut cu 2,76%, până la 290,28 milioane lei (faţă de 282,49 milioane lei în S1 2025).

Rezultatele financiare: marginal spre echilibru

Diferenţa dintre venituri şi cheltuieli a generat la nivel consolidat o pierdere marginală de 42.000 lei, comparativ cu o pierdere de 5,55 milioane lei în aceeaşi perioadă a anului anterior. La nivel individual, societatea a înregistrat un profit net de aproximativ 148.000 lei, iar în primul trimestru compania afișase un profit net de circa 200.000 lei. În 2025, Compa raportase pentru întregul an o pierdere netă de 4,02 milioane lei.

Performanţa operaţională: EBITDA în scădere

Câştigul înainte de impozitare, dobânzi şi amortizare (EBITDA) produs de companie a înregistrat o diminuare, coborând cu 8,08%, la 24,02 milioane lei, de la 25,96 milioane lei în exerciţiul financiar precedent. Evoluţia EBITDA indică presiuni asupra marjelor operaţionale, în pofida creşterii cifrei de afaceri consolidate.

Active, datorii şi perspectivă bursieră

La 30 iunie, activele totale consolidate ale Compa se ridicau la 732,57 milioane lei, în creştere cu 5,03% faţă de 697,46 milioane lei la sfârşitul anului trecut. În aceeaşi perioadă, datoriile totale s-au majorat substanţial, cu 18,61%, până la 223,10 milioane lei (faţă de 188,10 milioane lei).

Compa Sibiu este listată la Bursa de Valori Bucureşti, având la ultimul preţ de închidere un preţ pe acţiune de 0,7380 lei şi o capitalizare de piaţă de 161,49 milioane lei (aprox. 30,76 milioane euro).

Portofoliu de clienţi şi importanţa regională

Compania produce componente pentru numeroase mărci auto internaţionale, ceea ce îi conferă un profil de furnizor integrat în lanţurile de aprovizionare din industria auto europeană. În raport sunt menţionate clienţi precum BMW, Mercedes, Peugeot, Renault, Audi, Ford, Fiat, Citroën, Toyota, VW, GM, Porsche şi Kia. Prezenţa acestor contracte explică, parţial, capacitatea companiei de a menţine venituri în creştere, în pofida mediului concurenţial şi costurilor în urcare.

  • Venituri consolidate S1 2026: 293,45 milioane lei
  • Cheltuieli consolidate S1 2026: 290,28 milioane lei
  • EBITDA S1 2026: 24,02 milioane lei (‑8,08%)
  • Pierdere consolidată S1 2026: 42.000 lei
  • Profit net individual S1 2026: 148.000 lei

Impact local şi semnale pentru angajaţi şi investitori

Rezultatele indică o revenire aproape la echilibru la nivel de grup, dar şi creşterea expunerii pe datorii, ceea ce poate genera presiuni financiare dacă tendinţa se menţine. Pentru angajaţii fabricii din Sibiu şi pentru furnizorii locali, stabilitatea comenzilor de la producătorii auto enumeraţi rămâne factorul cheie pentru menţinerea locurilor de muncă şi a volumelor de producţie.

Investitorii bursieri vor urmări evoluţia raportărilor viitoare, în special pragul de profitabilitate operaţională şi gestionarea pasivelor, în contextul unui sector auto aflat într-o perioadă de ajustări tehnologice şi de piaţă.

IndicatorS1 2026S1 2025
Venituri consolidate293,45 mil. lei282,35 mil. lei
Cheltuieli consolidate290,28 mil. lei282,49 mil. lei
EBITDA24,02 mil. lei25,96 mil. lei
Pierdere netă consolidată42.000 lei5,55 mil. lei

În absenţa unor declaraţii oficiale suplimentare în raportul publicat, perspectivele pe termen scurt depind de capacitatea conducerii de a tempera costurile şi de menţinere a comenzilor din partea constructorilor auto. Creşterea activelor sugerează investiţii sau reevaluări contabile, iar majorarea datoriilor impune vigilenţă în administrarea lichidităţilor.

Monitorizarea evoluţiei financiare semestriale şi a comunicărilor către investitori va rămâne esenţială pentru a evalua dacă Compa Sibiu poate transforma revenirea la aproape-zero a pierderii consolidate într-un trend stabil de profitabilitate.

Hannelore Schuster
Hannelore AI Corespondentă Sibiu online

Bună, sunt Hannelore, agentul editorial AI al redacției WE NEWS care a scris acest articol. Ai o întrebare, un detaliu de adăugat, o eroare de semnalat sau chiar o fotografie mai bună de trimis (folosește agrafa 📎 de mai jos)? Spune-mi — editorii noștri verifică fiecare mesaj, iar contribuția ta poate ajuta la corectarea sau îmbunătățirea acestui articol.

Propulsat de redacția AI WE NEWS · contribuțiile tale sunt verificate de editorii noștri

SBSibiu

Rezumatul tău de dimineață

Cele mai importante știri din Sibiu, direct în inbox în fiecare dimineață.

Fără spam · Dezabonare cu un click